Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
miki70

Re: Mutatiile trombofiliei

Post by miki70 » Wed Nov 11, 2009 10:01 pm

Raluca :-* sunt micrograme adic 0,5 gr , asa se ia in trim 1 si apoi de 1 gr din trim 2. Sotul nu mi-a gasit in Germania tablete care se rup decat de 10 mcg ceea ce e f putin. Deci imp pt mine e sa se rupa tableta, sa nu fie capsula sau injectabil. B6 am care se poate diviza si imi tb completarea cu B12 . Dc imi gasesti te pupacesc de te albesc :D

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Nov 11, 2009 11:32 pm

Miki, am inteles, musai tablete divizabile (nu capsule sau ser). Inteleg ca iti trebuie o doza de ...50 de ori mai mare decat cea pe care o ai! Si ca nu stii sa existe in Germania astfel de tablete. O sa intreb si in Germania si in Franta, iar in saptamanile viitoare mai ajung si in alte doua tari europene, o sa intreb si pe acolo. Sper sa gasesc. Zi-mi cate sa iti iau, daca gasesc.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miki70

Post by miki70 » Wed Nov 11, 2009 11:56 pm

Raluca dc sunt de 1 gr vreau 60 tablete iar dc sunt de 0,5 gr 120 tablete sau imi comunici de cat sunt borcanasele ca poate au alte cantitati. Apoi dc raman gravi oi vedea cum procur pt restul sarcinii. Dar musai din farmacii !!! Merci mult [floare] [floare] [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Nov 24, 2009 8:30 pm

Miki, nu ti-am gasit B12 de care vrei tu in Belgia. Caut saptamana viitoare in Germania, am notat in agenda.

Dar sa iti spun ce este mai important! Am fost la hematolog! Iti spun dupa ce mi-a zis mie, incep cu ce mi-a zis pentru tine. Mai intai, cand i-am zis pe scurt istoricul tau a facut o grimasa la auzirea combinatiei tale de mutatii (ceea ce la mine nu s-a intamplat deloc, mi-a zis fix acelasi lucru ca fostul laborator hematologic, ca MTHFR hetero nu se pune, nu conteaza). Apoi l-am intrebat ce doza de clexane sa iei. A zis (fara ca eu sa fi pomenit ce doze ai luat la anteriorul fiv, dar dandu-i inaltimea si greutatea ta) - incerc sa reproduc cat mai fidel: "La noi nu se mai foloseste Clexane, noi dam Lovenox, dar as zice mai degraba 0,6. Insa ar trebui sa ii studiez dosarul cu atentie inainte de a ma pronunta ferm. Nu poate sa vina la o consultatie?" Eu i-am zis ca nu prea poti, ca esti in Romania. Sau poti? Eu te gazduiesc cu placere. :) Eu cred ca am retinut de la tine ca tu ziceai ceva de 0,6, uite ca medicul a avansat aceeasi doza fara ca eu sa ii dau reperele.

Asa. Acum sa zic de mine.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

miki70

Post by miki70 » Tue Nov 24, 2009 8:58 pm

Raluca :ymhug: :-* multumesc mult-mult pt informatii. Nu am facut niciodata clexan 0,6 , maxim 0,4 si s-a oprit din evolutie sarcina. Deci e adevarat ca doza mi-a fost prea mica :(( Eu ma impusc zau. Doctorul acesta stiu ca ai zis ca nu e specializat in trombofilii obstreticale si poate de aceea da cu atata usurinta doza de 0,6 de la inceput. O alta fata de pe forumul celalalt mi-a spus ca a fost in Ungaria la un hematolog si i-a zis ca la FVL da clexan de 0,6 de la inceput dar cred ca nici acesta nu era specializat in trombofilii obstreticale(o s-o contactez din nou).
Eu credeam ca nu-i nici o diferenta intre lovenox si clexan, credeam ca au ac substanta ... sau nu au? O sa dau o cautare.
Multumesc pt oferta de a ma gazdui, nu asta ar fi o pb, pb e limba pe care nu o cunosc si faptul ca nu pot ajunge asa repede acolo. Dar am sa vb cu sotul si sa vad ce-mi zice. Imi poti da mai multe detalii despre ac doctor/clinica pe mail?
Mesajul tau mi-a confirmat faptul ca balariile mele sunt f urate , iti multumnesc inca odata pt informatii , mi-au fost f utile dar .... sunt si f f trista acum :( , parca bb se indeparteaza si mai mult de mine. :((

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Nov 24, 2009 8:58 pm

Mi-a placut medicul. Dupa atata amar de timp, am gasit si eu pe cineva care ma ia in serios cu amaratele mele de mutatii si cu deficitul de vitamina B12. I-am zis ca medicii generalisti sau ginecologi s-au uitat chiorâs la mutatiile astea si nu au stiut de unde sa le ia si mi-a raspuns cu un spirit de fair-play fata de confratii sai: "da, nu e ceva care tine de generalist, un generalist nu poate sa stie totul - la mine e specializare, asta e meseria mea".

Mi-a zis ca:
1. MTHFR hetero nu conteaza. (Reamintesc ca anteriorul laborator hemato nici nu mi-a inclusese in bilant, mi-am facut-o singura, de nebuna - ei nu o considera reprezentativa)
2. Homocisteina e buna, bravo.
2. Ramane doar mutatia factorului 2, hetero - "nici ea foarte grava, dar nu e de neglijat".
3. Lejer deficit de vitamina B12 - nu e bine, trebuie reglat.
Mi-a zis ca deocamdata sa opresc toate vitaminele si sa (re)fac analizele urmatoare. Mi-a dat o lista, stai sa vad ce deslusesc - da, nu deslusesc mai nimic, asta cu scrisul medicilor e problema paneuropeana, vi le zic dupa ce le fac, ca pe buletin sunt tiparite. Oricum, sunt multe analize, vreo 12 chestii. Maine iau programare cu el pana in Craciun si o sa ma duc cu analizele astea recente si in functie de ele stabilim. Coincidenta foarte frumoasa face ca el sa practice si la clinica mea (eu azi l-am vazut la spitalul mare, la sectia de hematologie-oncologie) si sa colaboreze cu doctorita mea FIV. Deci urmatoarea intalnire cu el o sa o am in cadrul clinicii, baga totul direct in dosarul FIv, doctorita mea are acces direct si pot vorbi oricand etc. - e perfect.

Ce mi-a zis, ca principiu: ca vom incepe anticoagulantele de la transfer. Mi-a zis ca, in principiu, incep cu aspirina si Lovanox, unul din ele (nu imi mai amintesc care exact - si nu vreau sa zic prostii) il opresc la sfarsitul primului trimestru iar cu celalalt anticoagulant continuu pana la inceputului lunii a noua. Ca vom verifica regulat sarcina si daca vedem ca sunt retarduri de crestere a fatului, reintroducem si al doilea coagulant (ce deduc eu de aici: ca mutatiile astea pot ava rol si in deficiente de dezvoltare a fatului!). Eu il intreb: "sa inteleg ca voi fi considerata sarcina cu risc?" El: "A priori, nu! Nu e deloc grav contextul dvs., dar nu e nici de neglijat". Eu zambind "Eu va intrebam in speranta ca voi avea dreptul la o ecografie pe saptamana, sa-mi vad copilul cum imi face cu manutza." El rade si-mi spune ca ma asteapta pana-n Craciun, sa ma pregateasca pentru copilul asta pe care il doresc atat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Nov 24, 2009 9:02 pm

miki-miki wrote: Eu credeam ca nu-i nici o diferenta intre lovenox si clexan, credeam ca au ac substanta ... sau nu au? O sa dau o cautare.
Multumesc pt oferta de a ma gazdui, nu asta ar fi o pb, pb e limba pe care nu o cunosc si faptul ca nu pot ajunge asa repede acolo. Dar am sa vb cu sotul si sa vad ce-mi zice. Imi poti da mai multe detalii despre ac doctor/clinica pe mail?
Mikisor, ar fi prea tare sa vii!! E superb orasul in decembrie! Ai innebunit, cum sa fie limba o problema, sunt traducator autorizat in doua tari, doar in Germania sunt lost in translation! :)) Nu exista colt de Europa in care sa nu se poate ajunge destul de repede.

Sa fac maine doua rezervari pana in Craciun la hematologie?! :) :)

Vorbim pe mail!

PS: o fi aceeasi substanta activa, eu habar n-am, el asa a zis - ca aici nu se foloseste clexane, ci lovenox.
Last edited by Mademoiselle PasDeChance on Tue Nov 24, 2009 9:06 pm, edited 2 times in total.

miki70

Post by miki70 » Tue Nov 24, 2009 9:03 pm

Uitai, dc nu-mi gasesti B12 nici o pb, o sa-mi iau Medyn Forte in ianuarie, pana atunci iau Femibion si Taxofit folsaure. Multumesc ca mi-ai cautat[floare]

miki70

Post by miki70 » Tue Nov 24, 2009 9:05 pm

vb pe mail :-*

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Nov 24, 2009 9:32 pm

miki-miki wrote:Raluca Doctorul acesta stiu ca ai zis ca nu e specializat in trombofilii obstreticale si poate de aceea da cu atata usurinta doza de 0,6 de la inceput. O alta fata de pe forumul celalalt mi-a spus ca a fost in Ungaria la un hematolog si i-a zis ca la FVL da clexan de 0,6 de la inceput dar cred ca nici acesta nu era specializat in trombofilii obstreticale(o s-o contactez din nou).
asta am zis aseara, aprioric, stiind ca ma duc la o clinica de hematologie-oncologie. dar azi am aflat ca dr. practica la clinica de obstretica unde voi face eu fiv, deci e specializat (adevarul e ca, atunci cand m-am programat, secretara medicala m-a intrebat pentru ce vin, eu i-am spus de mutatii si de nastere prematura, cred ca m-a repartizat la el deloc aleatoriu, ci tocmai pentru ca el e specializat). nu am stat mult de vorba [v-am zis ca eram la oncologie, pe langa pacientii ceilalti eu eram ca o adolescenta care se vaita de acnee la spitalul de arsi - asta nu inseamna ca nu m-a luat in serios], dar pare sa stie ce spune si e deschis, comunicativ, insa fara excese.

miki, vreau sa fii optimista! si vreau sa vii incoace! ai nevoie de o vacanta - imbina utilul cu placutul!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Nov 28, 2009 6:34 pm

Miki, uite ce analize mi-a prescris hematologul:

1. Hematologie
- numeratie celulara: leucocite, hematii, hemoglobina, hematocrite, VGM, TGMH, CCMH
- formula leucocitara: polinucleare neutrofile, polinucleare eosinofile, polinucleare bazofile, limfocite, monocite,
- plachete
- reticulocite
- hematii
(pana aici, am totul ok)

Viteza de sedimentare: valori normale 5-20, eu am 3!

2. Hemostaza
D-Dimeri (ok)

3. Bilant martial
Feritina - [valori normale 15 - 250; in august avem 37, acum am ...10 µg/l - si mi-am amintit ca am citit undeva ca B9+B12 scade fierul, o intrebasem pe sage-femme, habar n-avea, apoi am vazut la analize ca e in norme, am neglijat, probabil ca deja scazuse, eu intotdeuna am avut fierul "bine", adica pe la jumatea valorilor normale, si uite ce valoare am acum; clar trebuie sa bag fier, dar astept sa imi recomande hematologul]

4. Dozajul proteinelor
CRP (ok)

5. Vitamine
B12
Folati
(in curs, iau rezultatele luni)

6. Bilant tiroidian
- TSH (ok)
- tiroxina libera (FT4) (ok)
- AC anti-tiroperoxidaza (in curs)

7. Autoimunitate
- cautare de anticorpi antinucleari (in curs)
- cautare de anticorpi antifosfolipidici (ok)

Marti la pranz am deja programare la hematolog, cu rezultatele analizelor in fata, te tin la curent cu ce imi recomanda. Sa il mai intreb ceva referitor la cazul tau?

miki70

Post by miki70 » Sat Nov 28, 2009 7:52 pm

Luca [floare] , banuiesc ca ac analize ti le face gratis, noi aici in Ro nu putem face gratis tot ac bilant, numai la Fundeni si acolo nu fac tot ce ai tu in lista. Miercuri ajung si eu la un alt hematolog din Buc , sper sa nu fac drumul degeaba. Uite ce vreau sa-l mai intrebi pe hematologul tau, avand aceste mutatii urate care le am, si se stie ca imi tb doza mare de clexane/lovenox ar mai tb sa imi fac si analiza mutatia protrombinica (factorII) si mutatia PAI 1 care imi lipsesc de la dosar?? Cu ce m-ar ajuta dc as sti ca mai una din aceste balarii? Imi da doza si mai mare sau imi zice sa-mi iau gandul de la bb?? :(( Vreau sa inchei cap analize trombofilie si nu vreau sa dau banii pe ceva ce nu ma ajuta(astea 2 costa 470 ron), tb sa ma caut de pb imunologice acum.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Nov 28, 2009 8:50 pm

Mikisor, am retinut - intreb. Tot ce pot sa iti spun ca lui i s-a parut mai important FactorII decat MTHFR hetero (pe care a zis ca o ignoram pur si simplu, ca nu conteaza). Care e influenta unei eventuale mutatii suplimentare asupra tratamentului - nu stiu, dar intreb.

miki70

Post by miki70 » Sat Nov 28, 2009 9:12 pm

Merci :-* Eu nu pot ignora MTHFR-ul pt ca eu il am homozigot si mai este si ala rau, adica C677T :( Cand ajungi la hematolog?

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Nov 28, 2009 9:35 pm

miki-miki wrote:Cand ajungi la hematolog?
Marti la 11h30. Am obtinut programare nesperat de repede, pentru ca i-am spus secretarei medicale cu tupeu ca a zis dr. sa ma programeze rapid, ca urmeaza sa fac fiv. Adevarul e ca el a zis, dar prin "rapid" intelegeam inainte de Craciun. Dar uite ca ma duc de ziua nationala. Abia au timp sa imi iasa analizele.

miki70

Post by miki70 » Sat Nov 28, 2009 9:49 pm

Cred ca secretara si-a imaginat ca esti deja cu pen-ul in mana :)) :)) Mai intreaba-l pe dl dr ce parere are de metafolin versus acid folic sintetic si dc vrem sa inlocuim cele 5 mg acid folic sintetic recomandate cate mg de metafolin ar tb sa luam. A... Cami30 [floare] cu MTHFR C677T homozigot are homocisteina mare si vitaminele B6 si B12 la limita superioara iar eu stiam ca ai homocisteina mare in lipsa de ac vitamine, care o fi explicatia? Hai ca o sa se sperie dr cand o sa vada cate intrebarii ii pui de fiecare data :)) Pana marti mai gasesc eu o intrebare sau iti trimit dosarul cu analizele scanate :D

miki70

Post by miki70 » Sun Nov 29, 2009 3:39 pm

Laura [floare] :-* Ce mai faci? La eco ai mai fost? Ce doza de heparina ai facut din zi 1? Dar dupa ET?

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Dec 01, 2009 9:41 pm

Miki, am fost la hematolog.

Am luat ieri rezultatele care erau in asteptare, am fix ca de obicei: vitamina B12 in norme, dar spre limita inferioara - 343 pg/ml (211-911) si folatii dubli 33,3 µg/l (3 - 17). Acidul folic mai mult decat limita admisa nu e ingrijorator, important e sa nu fie valoarea mica. B12 e ok, dar sa tinem cont ca eram sub medyn forte 1/zi, deci suplimentam B12. I-am zis ca iau medyn forte, a zis ca e perfect (m-a intrebat daca l-am luat din Germania, stia prea bine ca aici nu se gaseste) - a zis ca continuu cu el.

A ramas la fel: aspinirina + lovenox incepand cu ziua transferului si pana in luna a treia, cand scoatem lovenoxul si continuam cu aspirina pana la inceputul lunii a noua.

Acum, intrebarile.

1. Nu exista diferente notabile intre acidul folic sintetic si metafolin, ambele sunt ok, nu exista diferentieri de asimilare in functie de mutatii;
2. Se poate intampla sa existe pe de o parte homocisteina mare si totodata valori vitaminice mari; explicatia este ca valoarea mare a homocisteinei este cauzata de altceva (mai degraba o exceptie, de obicei e totusi legata de vitamine); o lipsa grava si prelungita de vitamine B provoaca sistematic o crestere a homocisteinei, dar contrariul nu este in mod necesar adevarat: o homocisteina mare nu indica musai o valoare scazuta a B-urilor, poate fi cauzata de altceva; ce anume? eh, asta e un mister; solutia pentru scaderea homocisteinei este tot luarea de vitamine B (1, 2, 6, 9, 12 - atentie insa la combinatii si cantitati), chiar daca valorile anterioare sunt bune.
3. In principiu, hematologul meu nu vede utilitatea pentru o persoana care are MTHFR homo si Factor5 hetero sa se mai apuce sa arunce banii pe investigarea existentei Factor 2 sau PAI, caci doza de anticoagulant va fi sensibil aceeasi in caz de sarcina. Asta a zis el, tu faci cum vrei.

A, nici nu suporta sa amintesc de MTHFR, a zis sa retin ca eu am o singura mutatie, cea protrombinica, MHFR-ul hetero e un polimorfism, nu o mutatie.

Mi-a recomandat fier, de maine incep sa iau, a zis ca e normal sa imi scada fierul cand iau b-uri. Sa le spui si fetelor sa isi verifice fierul si eventual sa suplimenteze. Uite, am gasit si pe net, la prima strigare:
Quand prescription de B12 et acide folique ensemble, cela augmente le nombre des érythroblastes et diminue le fer d'où prescription conseillée de sel ferreux (Tardyféron(R)) associé.

Cam asta-i. Eu la hematolog nu ma mai duc, a notat in computer in fisa mea ca imi vor trebui anticoagulante si reintra in actiune in ianuarie-februarie, cand fac fiv-ul.

cami30

Post by cami30 » Wed Dec 02, 2009 3:12 pm

raluca, sarumana pentru informatii, deci pana la urma homocisteina mare si b-uri si folati in limite nu se stie de la ce este...Uf, un alt mister pe care nu reusesc sa-l descifrez.

Eu m-am procopsit si cu tiroida cronica autoimuna, dupa ce am descoperit mutatia, cu TSH mare si ATPO valoare mare. Trebuie sa iau si hormoni de tiroida pe langa B-urile pentru MTHFR, plus Calciu, magneziu, zinc. Acum ma intreb ce a putut sa declanseze tiroida, avadn in vedere ca anul trecut analizele de tiroida erau ok. Si nu e numai hipotiroidie severa, e pe viata, e cu anticorpi care imi distrug pas cu pas tiroida

Fetele, apropos, voua nu va e rau de la vitamine? Ca mie imi e cam rau, adica am avut zile cand am si vomitat imediat dupa ce le-am luat. Am de multe ori senzatie de voma plus gust metalic in gura.

Daca imi iau eu un complex cu toate vitaminele fac rau? Sau avem nevoie de anumite doze de B? Pana acum nici un doctor nu mi-a dat sa iau anumite cantitati, in afara de dr din Germania care m-a pus pe 0,5 acid folic zilnic si B12. ( da' fara doza, asa ca presupun ca se refera la doza zilnica necesara).
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

miki70

Post by miki70 » Wed Dec 02, 2009 7:16 pm

Raluca [floare] :-* multumesc mult pt informatii.
Cami [floare] :-*
Eu acum m-am intors de la Buc unde am dat sange pt anal imunologice si i-am facut o vizita si Dr Avram Simona la Coltea. Mi s-a parut o dr buna, dar doza mai mare de 0,4 nu am obtinut :( . Pe langa clexan mai tb sa iau aspirina 200mg. Am aflat ca homocisteina tb facuta dupa o zi in care ai mancat multe proteine, DDimerii in afara sarcinii tb sa fie < 250ng/ml iar intr-o sarcina normala ar tb sa fie <1000ng/ml (ei cresc in sarcina). Deci dc sunt mai > 1000ng/ml e pb. In Ro exista un complex de vitamine B6+B9+B12 Milgama(de cautat). Nu tb sa luam cantit mari de vitamine la inc sarcinii dc avem homocisteina buna, cantit mari fac rau embrionului si deci tb sa le luam pana la FIV si apoi le reluam cand bb e fixat bine . Eu avand 2 mutatii urate nu tb sa ma mai caut de altele, sunt parainvestigata. Dr a observat ca am Prot S la limita inferiora si a zis ca nu e f bine , deci mai am o balarie urata. :(
Scuze ca am scris telegrafic, sunt obosita.
Pupici pt toate fetele care sunt aici , adic 2 :D vizibile si 1 invizibila.
Lauraaaaa [floare] :-* nu intri deloc? Ce face bbica?

Post Reply